Zapisani w kobiecej pamięci, premiera spektaklu Teatru Arlekin w Łodzi

ArlekinŚwiat niegdyś namacalny i bliski, a dziś będący wspomnieniem ulotnym, jak smak i zapach słodkich chałek, biszkoptów, czulentu i cymesu. Dziewczęca wyobraźnia i wrażliwość. Kobieca religijność. To delikatna materia wspomnień Belli Rosenfeld Chagall wziętych na warsztat przez łódzki teatr lalek.

Reżyserka, Joanna Gerigk, specjalizuje się w realizacji tekstów opartych na faktach. Tym razem za punkt wyjścia spektaklu pt. Zapisani w kobiecej pamięci obrała książkę Płonące świece Belli Chagall. Efekt tej pracy będzie można zobaczyć na dużej scenie Teatru Lalek Arlekin w Łodzi w sobotę (14 września) o godzinie 16.00.

Bella Chagall dostrzega rzeczy i zjawiska, które dla innych są niezauważalne. Obdarzona niezwykłą wyobraźnią z łatwością funkcjonuje w dwóch światach: domu rodzinnego i fantazji. Jeden jest wypełniony modlitwami, żydowskimi zwyczajami i świętami, ale także codziennością i pracą. W drugim – szafa jęczy, kanapa porasta zielonym mchem, a książki są wzruszone, kiedy dziewczynka na nie spogląda. Twórcy Zapisanych, patrząc jej oczami i balansując na granicy dwóch rzeczywistości, chcą nam przybliżyć świat, który kiedyś był częścią naszej codzienności, a który teraz jest ulotnym wspomnieniem, proustowską fantazją o magdalence.

Według żydowskiej tradycji kobiety nie miały obowiązku codziennej modlitwy, nie studiowały Świętych Pism, często nie znały hebrajskiego. Stąd narodził się gatunek modlitw kobiecych, w języku jidysz, nazywanych Tchines, które towarzyszyły zapalaniu świec szabasowych, pieczeniu chały, rytualnej kąpieli w mykwie lub związane były z cyklem biologicznym kobiety. Spektakl, w którym wystąpią Emilia Dryja, Adrianna Maliszewska, Katarzyna Stanisz, Karolina Zajdel, Maciej Piotrowski i Wojciech Schabowski, stara się uchwycić kobiecą religijność, tak ściśle związaną z rytmem codzienności. Tej, która odeszła.

Polska prapremiera spektaklu Zapisani Teatru Lalek Arlekin w Łodzi jest jednym z wydarzeń składających się na Festiwal Łódź Czterech Kultur, który odbędzie się w dniach 6-14 września 2019. Bilety w cenie 5 zł kupić można w kasie teatru i online. Szczegóły na stronie www.4kultury.pl.

14.09, g. 16.00 | Zapisani w kobiecej pamięci, premiera spektaklu Teatru Arlekin w Łodzi, wydarzenie biletowane | Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi, ul. Wólczańska 5 kup bilet >>>