Spólnota

spólnotaTysiące Polek i Polaków niosących tęczowe flagi to nie jest obraz zarezerwowany dla współczesności. Barwne flagi symbolizujące jedność i postęp wypełniały już ulice polskich miast w początkach lipca 1928 roku. Śpiewano pieśni, odbywały się debaty, odczyty oraz pokazy spektakli. Bywały i zamieszki. Z tą różnicą, że ówczesną wielką ideą dzielącą społeczeństwo była... spółdzielczość.

Spektakl SPÓLNOTA wrocławskiego Teatru Układ Formalny przeniesie zgromadzonych w Fabryce Sztuki w tamten zamęt nie tylko jako widzów. Wyreżyserowane przez Martę Strekers widowisko opiera się bowiem na demokratycznej zasadzie współpracy aktorów i widzów tworzących widowisko. Uczestnictwo – polegające na współdziałaniu – pozwoli w praktyce sprawdzić historyczne założenia idei kooperatyzmu. To trwające 80 minut teatralne spotkanie współczesności z przeszłością zapyta o stan naszego społeczeństwa: „Czym dzisiaj jest wspólnota?” oraz „Czy warto brać odpowiedzialność za to, co wspólne?”.

Przedstawienie przygotowane przez wrocławski Teatr Układ Formalny sonduje znaczenia pojęć: „wspólnota”, „społeczność”, „naród” czy „spółdzielnia”. Przypomina kontekst, jaki tworzyły dla ich rozumienia działania wyprzedzające swoją epokę i upominające się o równościowe prawa. A było to ponad 15 tysięcy spółdzielni funkcjonujących w Polsce – takich jak poradnia świadomego macierzyństwa założona przez Boya-Żeleńskiego i Irenę Krzywicką, samorządowe szkoły zakładane przez Janusza Korczaka czy Liga Kooperatystek
– napędzających gospodarkę, stymulujących integrację i niwelujących podziały społeczne.

Spektakl „SPÓLNOTA” prezentowany w czwartek (12 września) o g. 18:00 w Fabryce Sztuki jest jednym z wydarzeń składających się na Festiwal Łódź Czterech Kultur, który odbędzie się w dniach 6-14 września 2019. Spektakl dla widzów od 10 roku życia. Wstęp jest bezpłatny. Rezerwacji można dokonywać online – szczegóły na www.4kultury.pl.

12.09, g. 18.00 | Spólnota, spektakl Teatru Układ Formalny, wydarzenie niebiletowane, rezerwacje | Art_Inkubator, Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3