PRZYSZŁOŚĆ TERAZ!

Kolejna edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur odbędzie się już we wrześniu.
Hasłem tegorocznej edycji jest PRZYSZŁOŚĆ TERAZ!, a sam festiwal odbędzie się w dniach 10 - 18 września. 

 

Przyszłość bezpowrotnie zmieniła świat, z niezwykłą łatwością i gwałtownością wkraczając w nasze życie. Wstrząs, jaki wywołała, zmienił wyobrażenie o świecie, w którym żyjemy, inaczej oświetlił codzienne problemy. Chcemy o tym wszystkim opowiedzieć podczas spotkań, koncertów, spektakli i wielu innych wydarzeń, jakie planujemy dla Państwa na wrzesień — deklaruje kuratorka Festiwalu, Agnieszka Zawadowska.

Dla publiczności wystąpią artyści z Izraela, Niemiec, Białorusi i Ukrainy. Nie zabraknie także fenomenalnych polskich wykonawców. Przygotowujemy oryginalne koncerty, także plenerowe. Jedną z gwiazd festiwalu będzie jedna z najważniejszych alternatywnych niemieckich grup ostatnich dwóch dekad, The Notwist, która zaprezentuje utwory ze swojego najnowszego i doskonale ocenianego albumu Vertigo Days. Planujemy również premierowe spektakle oraz interwencje artystyczne w tkance miasta. W programie znajdą się także wątki typowo łódzkie — z okazji obchodów 200-lecia Łodzi Przemysłowej przygotujemy wydarzenie teatralne nawiązujące do postaci Scheibera, a właściwie o wnętrzu scheiblerowskiego ciała-organizmu-maszyny, w obliczu rosnącej w siłę Łodzi.

Szczegółowy program zostanie ogłoszony pod koniec czerwca, a sam festiwal odbędzie się w dniach 10 - 18 września. 

Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w wyrazistych, typowo łódzkich lokalizacjach,  kontynuujemy i zacieśniamy współpracę z instytucjami kultury i artystami z Łodzi korzystając z ich ogromnego potencjału merytorycznego i artystycznego. Nad programem festiwalu po raz kolejny czuwają kuratorzy i kuratorki: Piotr Ratajczak (teatr), Agnieszka Zawadowska (sztuki wizualne), Marcin Tercjak (muzyka), a za produkcję  odpowiada Kamila Golik.

Miesiące bezruchu były dla nas ogromnym wyzwaniem, ale także przestrzenią na refleksję nad miejscem sztuki w mieście. Jak nigdy pragniemy, by wybrzmiał jej wspólnotowy charakter. Kultura stanowi rdzeń każdej wspólnoty i w obliczu wyzwań gra niebagatelną rolę scalającą. Festiwal Łódź Czterech Kultur jest wydarzeniem, które od lat przekonuje łodzian, że są wspólnotą zdolną do porozumienia mimo różnic oraz  wspólnego działania, co szczególnie w czasach izolacji, zakazów i nakazów pozwala nie tracić z oczu solidarności i troski o siebie nawzajem.  — podkreślają organizatorzy.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Na budżet tegorocznej edycji składa się dofinansowanie Urzędu Miasta Łodzi w wysokości 650 000 złotych, dotacja 256 460 złotych, pozyskana w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także wsparcie sponsorów i partnerów.