Superalisa

Superalisa 3

 

Ekscentryczna artystka, tatarska diwa i księżniczka z bajki; performerka i superbohaterka, ikoniczna postać undergroundowego Kazania, stolicy autonomicznej Republiki Tatarstanu.

Alisa Husajnowa to także kompozytorka niszowej elektroniki spod znaku lo fi i autorka przebojów takich jak Tatarstan Super Good, twórczyni surrealistycznych teledysków, projektantka etnicznej retro mody i uosobienie islamskiego feminizmu, propagatorka tatarskiej kultury i tatarskości w wymiarze sztuki naiwnej i bajkowej.

Pochodzi z kompozytorsko – teatralnej rodziny związanej z rozkwitem tatarskiej świadomości narodowej w kazańskim teatrze u progu lat 20-tych XX wieku, a następnie z popkulturą lat 60-tych i pierwszymi bigbitowymi zespołami śpiewającymi w języku tatarskim. Jej własny rodowód to kultura punkowo – industrialna z silnymi wpływami radzieckiej elektroniki; w czasach nastoletnich związana była z załogą undergroundowych artystów-performerów skupionych wokół legendarnego kazańskiego zespołu 7B. Zawsze bliska była jej estetyka kiczu i kampu, uwielbiała radzieckie disco lat 80-tych, świetliste kostiumy, brokat i natapirowane fryzury.

Świat usłyszał o niej w 2002 roku, gdy podczas studiów w Moskwie związała się z również pochodzącym z Kazania artystą video artu Ahmiatem Ibrahimowem. Ich związek zaowocował powstaniem projektu łączącego w sobie modne wówczas rytmy elektro i estetykę electroclash z tatarskimi skalami pentatonicznymi, islamsko – sufickim przekazem, elementami radzieckiej retrofuturystyki, tatarskiej bajki, a także tekstów o kosmosie, UFO, robotach i genetyce pisanych dla Alisy przez jej mamę – programistkę.

Głównym fundamentem Superalisy jest dziś pentatoniczna muzyka akordeonowa klasycznych kompozytorów takich jak Salich Sajdaszew, bajki i poezja Gubajdułły Tukaja oraz spektakle muzyczne w jej ulubionym kazańskim Teatrze Kamala. Tworzy swój projekt wraz z najbliższą rodziną – młodszym bratem Bułatem (głos towarzyszący, flet, performance) i córką Mariam (głos towarzyszący, drumla).

Na Festiwalu zaprezentuje miks starych i nowszych utworów do projekcji video. Zagra z towarzyszeniem swej szesnastoletniej córki Mariam, śpiewającej tatarskie arie sopranem koloraturowym i akompaniującej matce na tatarskiej drumli zwanej kubyzem.

 

Facebook
Vimeo
YouTube
Instagram

 

3 września_22.30, scena plenerowa OFF Piotrkowska, ul. Piotrkowska 138/140

 

we współpracy z:

 

LOGO DOM