Z tancbudy Szai Magnata – koncert Yankel Band

Yankel Band and Robert Stefanski fot Jan Świderski

Grupa Yankel Band powstała w 2000 roku. Tworzy muzykę instrumentalną, łącząc klimaty muzyczne wyniesione z tradycji żydowskiej, cygańskiej i hiszpańskiej. Podstawą instrumentalną w kreowaniu brzmienia grupy, nagradzanej na festiwalach jazzowych, bluesowych, a także etnicznych, są skrzypce oraz gitary. Autorami kompozycji i aranżacji są Piotr Przybył i Krzysztof Kociszewski, na gitarze basowej gra Radek Wróbel. Do festiwalowego projektu dołączył znakomity klarnecista Robert Stefański. Połączenie skrzypiec, klarnetu, gitary klasycznej i gitary basowej tworzy niezwykle ciekawe współbrzmienia i klimat, który oddaje charakter muzyki klezmerskiej.

Niektóre z utworów, które usłyszymy  przy Młynarskiej zostały skomponowane już po wojnie przez znakomitych artystów. W koncercie nie zabraknie utworów Daniela Galaya czy Beli Kovacs'a. Miłośnicy tradycyjnych klezmerskich brzmień mogą liczyć na klasyczne, choć na nowo zaaranżowane melodie: „Hava nagila”, czy swingowy evergreen „Bei mir bist du shein”, zagrany w stylu gipsy swing.

Muzykę Yankel Band będzie można zabrać do domu, bo specjalnie dla festiwalu wydana została płyta „Hava nagila czyli radujmy się”, zawierająca cały materiał muzyczny koncertu.

Koncert zostanie wykonany w przestrzeni Bałut, których w okresie międzywojennym ulica Młynarska była sercem. W sąsiedztwie mieszkali zarówno chasydzi, jak i przedstawiciele bałuckiego półświatka. Przy tej ulicy stała kamienica znanego gangstera Szai Magnata, a na sąsiedniej ulicy Dworskiej (dziś Organizacji WiN) mieściło się kilka lupanarów. Mimo to przy Młynarskiej nie brakowało sztibli (modlitewni), funkcjonowało też parę sal kinowych o światowych nazwach: Venus, Lux i Hollywood. Kamienica przy Młynarskiej 32 to również dawne kino. Budynek i podwórko zostały w ostatnich latach wyremontowane przez nowych gospodarzy, a w 2016 r. gościł tam muzyczny „Bigiel”.

„L.Story”, koncert zespołu L.Stadt

Koncert połączony z koncertem Młynarski Plays Młynarski. Bilety: normalny 4

Pożar w Burdelu: „Ucieczka z kina Polskość”

Bilety: 60, 50 i 40 złotych do kupienia w Teatrze Muzycznym   Sewe

Dudu Tassa & Kuwaitis – koncert plenerowy

Gdy supergwiazda izraelskiej sceny rockowej podąża muzycznym tropem przodków z

Tellas – odsłonięcie muralu

Tellas dorastał na Sardynii, której dziki i surowy krajobraz stał się inspirac

Opiemme – warsztaty

Opiemme pochodzi z Włoch, tworzy street art i uliczną poezję, konsekwentn

Symcha Keller – koncert

Bilety w cenie 15 zł, do kupienia w Klubie Scenografia Kiedyś zachwycał jako

Spotkanie z Andrzejem Krakowskim, wystawa i pokazy filmów: „Triumf ducha” oraz „Looking for a Pallad

Znakomity reżyser, scenarzysta i producent filmowy, laureat nagrody Emmy – And

„We Are New York”, projekcja serialu (9 odcinków) z udziałem Andrzeja Krakowskiego

Znakomity reżyser, scenarzysta i producent filmowy, laureat nagrody Emmy – And

Warsztaty scenariuszowe z Andrzejem Krakowskim

Znakomity reżyser, scenarzysta i producent filmowy, laureat nagrody Emmy – And